Projekt kulturalno-edukacyjny opisujący emigrację ze Śląska do Teksasu
w XIX wieku oraz dziedzictwo potomków Ślązaków w Teksasie.

 

   

W okresie od 1 czerwca do 30 lipca 2018 roku wystawa gościła w Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.

Dnia 27 marca 2018 roku zmarła w Teksasie, w miejscowości Panna Maria, pani LORETTA  NIESTROY

Wiadomość o śmierci pani LORETTY NIESTROY zasmuciła wielu ludzi w Polsce, a głównie na Śląsku. Gdy w ciągu ostatnich 30 lat ktokolwiek z nas miał to szczęście i mógł na parę dni przyjechać z Polski do Teksasu zawsze był serdecznie przyjmowany w domu Państwa NIESTROY.

I znowu ktoś zadzwonił na numer 600 926  901 do prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic pytając o możliwość ekspozycji wystawy w Centrum Wystawienniczym znajdującym się w dawnym zabytkowym ratuszu , na samym rynku w Pyskowicach. Decyzja zapadła szybko, mimo, iż przerażały nas trochę schody zabytkowego budynku.

Od 6 listopada do połowy grudnia 2017 roku zawitaliśmy z wystawą do Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Gmina Łubniany położona niedaleko Opola to niezwykłe miejsce na mapie kulturalnej współczesnego Śląska.

Bojszowy to niewielka miejscowość niedaleko Pszczyny. Do rzeki Wisły też niedaleko, bo tylko 3 km. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku kiedy myśl o odwiedzeniu Teksasu była jedynie nieosiągalnym marzeniem, w Bojszowach kręcił swoje amatorskie filmy pan Józef Kłyk.

W tej znanej szeroko i zasłużonej placówce kultury prezentowaliśmy naszą wystawę w dniach od 7 czerwca do  17 lipca 2017 roku. Dnia 9 czerwca 2017 roku wystawę oficjalnie otwarto wplatając tę uroczystość w V edycję imprezy o nazwie „GODOMY PO ŚLĄSKU”.