Projekt kulturalno-edukacyjny opisujący emigrację ze Śląska do Teksasu
w XIX wieku oraz dziedzictwo potomków Ślązaków w Teksasie.

 

   

Wystawa w Katowicach

by

Wystawa w Katowicach od 24. 04.2015 do 8.05.2015
24 kwietnia 2015 roku uroczyście otwarto naszą wystawę w Katowicach. Miejscem jej prezentacji są gościnne progi Uniwersytetu Ekonomicznego, a ściślej mówiąc sale Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. Leszek Żabiński. W wydarzeniu wzięli udział m.in.:
Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki,
Barbara Wnęk – radna Rady Miasta Katowice w imieniu Senatora RP Leszka Piechoty,
Józef Kłyk – śląski filmowiec amator,
Stefania Dyduch – autorka wideobloga o sprawach śląskich (www.bifyj.pl) pracownicy uczelni, studenci oraz delegacja Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic

Byliśmy mocno uradowani obecnością tak znamienitych gości. Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc Metropolita Katowicki był obecny na pierwszym pokazie wystawy w Opolu dnia 16 marca 2014 roku. Nie myśleliśmy wtedy, że po ponad roku znowu zaszczyci nas swoją obecnością, tym razem w Katowicach i tak pięknie w swoim wystąpieniu powiąże sprawę XIX-to wiecznej emigracji ze Śląska do Ameryki z dzisiejszymi realiami. Katowice są dziewiątym miastem gdzie zaproszono naszą wystawę. Bardzo dziękujemy Pani Teresie Chmiel Kierownikowi Biura Dydaktyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, która była głównym inicjatorem pokazania wystawy na tej uczelni. Zasługą Pani Teresy był również występ w czasie otwarcia, chóru akademickiego z tej uczelni. Wszystkich chórzystów gorąco pozdrawiamy i dziękujemy za niezwykłe wzruszenia, które razem z Wami przeżywaliśmy. Wszystkich zaskoczyła niezwykle pozytywnie Pani Stefania Dyduch również obecna na uroczystości otwarcia. Przebrana w śląski strój mówiła o sile Tradycji i Jej niezwykłej roli w życiu nas wszystkich. Dziękujemy Pani Stefanio!
Obok prezentujemy kilka fotografii z tej uroczystości.
Dnia 9 maja 2015 roku wystawa „jedzie” do Zielonej Góry. Tamtejsze Muzeum Ziemi Lubuskiej będzie ją prezentowało do 20 czerwca 2015 roku.
                                      Oprac. Gerard Kurzaj


Film z wystawy w Katowicach: https://www.youtube.com/watch?v=IdWJh0K2Z9E
Autorzy: Stefania Dyduch/Michał Kopeć

Informacja na stronach UE w Katowicach: http://www.ue.katowice.pl/jednostki/chor-ue/aktualnosci/article/wystawa-pt-slascy-teksanczycy-wczoraj-i-dzis-w-cnti.html

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.