Projekt kulturalno-edukacyjny opisujący emigrację ze Śląska do Teksasu
w XIX wieku oraz dziedzictwo potomków Ślązaków w Teksasie.

 

   

Prezentacja wystawy w Zielonej Górze

by

Prezentacja wystawy w Zielonej Górze
Zaproszenie wystawy do Zielonej Góry przez Muzeum Ziemi Lubuskiej przyjęliśmy z wielką radością ale jednocześnie z nieukrywanym zaskoczeniem. Po zastanowieniu przychodzi refleksja iż nie jest to przypadek. Jakże bliskie są zawsze losy ludzi, którzy zmuszeni są do opuszczenia swojej rodzinnej ziemi…
Śląscy Teksańczycy zostawili Śląsk i za oceanem szukali lepszego życia. Dzisiejsi mieszkańcy Ziemi Lubuskiej opuścili swoje rodzinne ziemie daleko na wschodzie i zaczęli budować nowe życie po II Wojnie Światowej w innej części Europy..

Bliskość i podobieństwo przeżyć obu grup ludnościowych, oddalonych przecież od siebie w latach prawie o 100 lat, pochodzących z różnych regionów świata, mówiących różnymi dialektami, jest dowodem jakich uniwersalnych tematów dotyka nasza wystawa. Dziękujemy bardzo władzom Zielonej Góry, dyrekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej i jego pracownikom oraz mieszkańcom tego pięknego miasta za życzliwe przyjęcie naszej wystawy. Szczególnie dziękujemy Pani dr  Anicie Maksymowicz, która nad wszystkimi szczegółami trzymała pieczę i była głównym inicjatorem prezentacji wystawy w tej części Polski. Obok prezentujemy plakat informujący mieszkańców Zielonej Góry o tym wydarzeniu.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.