O projekcie

Szanowni Państwo!
Witamy serdecznie na stronie internetowej towarzyszącej wystawie „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś”. Grupa wolontariuszy pochodząca  z różnych stron kraju, skupiona wokół Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic z Kędzierzyna-Koźla, zachwyciła się fenomenem językowym, kulturalnym i religijnym, związanym z emigracją Ślązaków do Teksasu w XIX wieku.

Obserwując przez ostatnie 20 lat Teksańczyków odwiedzających Polskę, a głównie Śląsk, to jak płaczą na schodach starych kościółków, przytulają się do nagrobków, gdzie wypisano te same nazwiska, jakie Oni do dziś noszą oraz z jakim przejęciem dotykają starych ksiąg parafialnych, gdzie zapisano chrzest ich prapradziadów w początkach XIX wieku, nie mogliśmy o tym nie opowiedzieć innym. W maju 2013 roku powołano społeczny zespół projektowy do opracowania merytorycznego i artystycznego całości posiadanych materiałów. Inną przyczyną naszej mobilizacji był fakt, że w roku 2014 mija dokładnie 160 lat od dnia, kiedy to pierwsza grupa emigrantów opuściła Śląsk, udając się przez ocean do Zatoki Meksykańskiej. Przy powstawaniu wystawy pracowali również wolontariusze z Father Leopold Moczygemba Foundation działającej w USA. Dzięki naszej wspólnej pracy chcielibyśmy przybliżyć szerokim gremiom odbiorców w Polsce (i nie tylko) ten niezwykle ciekawy fragment dziejów Śląska, Polski i Europy. Na wystawie zastosowaliśmy nowoczesne techniki przekazu obrazu i dźwięku.

Spotkanie zespołu projektowego

Część ekspozycji wystawowej poświęcona jest współczesnym kontaktom mieszkańców dzisiejszego Teksasu i Polski. Do jednej z wielu „pereł” prezentowanych na wystawie można zaliczyć oryginalne nagrania głosów Amerykanów, którzy urodzeni poza Europą, po 160 latach, oprócz języka angielskiego, świetnie posługują się jeszcze gwarą śląską. Wystawę planujemy prezentować w różnych miastach w Polsce.

 

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic

Muzeum Diecezjalne w Opolu

Father Leopold Moczygemba Foudation

 

Maria Pańczyk-Pozdziej

BP Andrzej Czaja

ABP_Alfons_Nossol

Szeryf Texas

Radio Katowice

Dziennik Zachodni

Gość Niedzielny

Radio Opole

NTO

TVM