Projekt kulturalno-edukacyjny opisujący emigrację ze Śląska do Teksasu
w XIX wieku oraz dziedzictwo potomków Ślązaków w Teksasie.

 

   

21 Nov

Nasza wystawa w Senacie RP

Dnia 19 listopada 2014 roku uroczyście otwarto w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej wystawę ŚLĄSCY TEKSAŃCZYCY WCZORAJ I DZIŚ. Wszystkich nas, twórców wystawy, nachodzi refleksja, że pierwszy raz od roku 1854, czyli po 160 latach od opuszczenia ziem rodzinnych przez Ślązaków udających się do Ameryki, mówi się o nich w polskim Senacie, zauważa się to wydarzenie. Dochodzą do nas sygnały, że z tego powodu wśród Śląskich Teksańczyków, dzisiejszych obywateli USA panuje wielka radość. Otwarcia wystawy dokonała Wicemarszałek Senatu Pani Maria Pańczyk-Pozdziej.

14 Oct

Otwarcie wystawy na Uniwersytecie Jagiellońskim

Otwarcia wystawy w dniu 8 października 2014 roku, w samym centrum Krakowa, w Pałacu Spiskim gdzie mieści się siedziba Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego,dokonał prorektor UJ ds. dydaktyki prof. dr hab. Andrzej Mania wraz z dyrektorem Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych prof. dr hab. Adamem Walaszkiem. 

13 Oct

Piszą o nas w Rudach

Otrzymaliśmy informację, że piszą o naszej wystawie w aktualnościach z Opactwa w Rudach Raciborskich.

09 Oct

Dalsze plany i zaproszenia

 Zgodnie z uchwałą Prezydium Senatu RP wystawę zaproszono do Warszawy i będzie prezentowana w salach Senatu od 19 listopada 2014r.

09 Oct

Wystawa w Krakowie

Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie z Krakowa. Od dnia 8.10.2014 r. wystawa prezentowana jest na Uniwersytecie Jagiellońskim, a konkretnie w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych ( Rynek Główny 34).

09 Oct

Wystawa w Strzelcach Opolskich

I wreszcie dotarliśmy do Ziemi Rodzinnej księdza Leopolda Moczygemby, który był inicjatorem wyjazdów ze Śląska do Ameryki w XIX wieku.

29 Sep

Wystawa w Żorach

Od 14.07. do 21.08.2014 r. wystawa gościła w Żorach, na Śląsku, w Miasteczku Westernowym „Twinpigs”. 

16 Sep

Wystawa w Rudach Raciborskich

Kolejnym punktem na mapie Górnego Śląska, do którego przenieśliśmy wystawę był Pocysterski Zespół Klasztorno - Pałacowy w Rudach Raciborskich.

02 Sep

Wystawa w Kamieniu Śląskim

Od 08.06. - 24.06.2014 r. prezentowaliśmy wystawę w wyjątkowym miejscu, a mianowicie w Centrum Rehabilitacyjno - Wypoczynkowym Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim. k/Opola.

23 Aug

Wicemarszałek Senatu p. senator Maria Pańczyk-Pozdziej o wystawie

Wypowiedź Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej p. senator Marii Pańczyk-Pozdziej na otwarciu wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Page 1 of 3