Projekt kulturalno-edukacyjny opisujący emigrację ze Śląska do Teksasu
w XIX wieku oraz dziedzictwo potomków Ślązaków w Teksasie.

 

   

31 Jul

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

W okresie od 1 czerwca do 30 lipca 2018 roku wystawa gościła w Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.

28 Mar

SMUTNA WIADOMOŚĆ

Dnia 27 marca 2018 roku zmarła w Teksasie, w miejscowości Panna Maria, pani LORETTA  NIESTROY

Wiadomość o śmierci pani LORETTY NIESTROY zasmuciła wielu ludzi w Polsce, a głównie na Śląsku. Gdy w ciągu ostatnich 30 lat ktokolwiek z nas miał to szczęście i mógł na parę dni przyjechać z Polski do Teksasu zawsze był serdecznie przyjmowany w domu Państwa NIESTROY.

20 Mar

Pyskowice - Centrum Wystawiennicze

I znowu ktoś zadzwonił na numer 600 926  901 do prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic pytając o możliwość ekspozycji wystawy w Centrum Wystawienniczym znajdującym się w dawnym zabytkowym ratuszu , na samym rynku w Pyskowicach. Decyzja zapadła szybko, mimo, iż przerażały nas trochę schody zabytkowego budynku.

20 Dec

Łubniany koło Opola. Wystawa po raz dwudziesty.

Od 6 listopada do połowy grudnia 2017 roku zawitaliśmy z wystawą do Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Gmina Łubniany położona niedaleko Opola to niezwykłe miejsce na mapie kulturalnej współczesnego Śląska.

09 Oct

W Bojszowach U Słynnego Józefa Kłyka

Bojszowy to niewielka miejscowość niedaleko Pszczyny. Do rzeki Wisły też niedaleko, bo tylko 3 km. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku kiedy myśl o odwiedzeniu Teksasu była jedynie nieosiągalnym marzeniem, w Bojszowach kręcił swoje amatorskie filmy pan Józef Kłyk.

18 Jul

W Chorzowskim Centrum Kultury

W tej znanej szeroko i zasłużonej placówce kultury prezentowaliśmy naszą wystawę w dniach od 7 czerwca do  17 lipca 2017 roku. Dnia 9 czerwca 2017 roku wystawę oficjalnie otwarto wplatając tę uroczystość w V edycję imprezy o nazwie „GODOMY PO ŚLĄSKU”.

31 Jan

Toszek. Centrum Kultury "Zamek w Toszku"

Patrząc na wzajemne geograficzne położenie miasteczka Toszek w woj. Śląskim oraz miejscowości Płużnica Wielka, gdzie urodził się ks. Leopold Moczygemba, stwierdzimy, że właśnie Toszek był zapewne pierwszym miastem, które poznał dorastający Leopold.

17 Oct

Na Zjeździe Absolwentów Zespołu Szkół nr3 w Sławięcicach

1 października 2016 roku absolwenci dawnego Technikum Chemicznego zjechali do Kędzierzyna-Koźla na Zjazd Absolwentów. Poproszono nas abyśmy zaprezentowali gościom zjazdu ten niezwykły temat. Uczyniliśmy to z radością, tym bardziej, że część osób z naszej grupy wolontariuszy pracujących przy wystawie to właśnie absolwenci tej zasłużonej placówki oświatowej.

10 Oct

Opole. Muzeum Wsi Opolskiej

Wystawa nie mogła nie trafić do tego wspaniałego miejsca, jakim są zielone tereny i zabytkowe budowle Muzeum Śląska Opolskiego.

06 Jun

Wystawa w Piekarach Śląskich

Od 9 maja do 4 czerwca 2016 r. zaproszono wystawę do Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej. Prezentowaliśmy wystawę w salach tamtejszego Muzeum.

Page 1 of 2