Projekt kulturalno-edukacyjny opisujący emigrację ze Śląska do Teksasu
w XIX wieku oraz dziedzictwo potomków Ślązaków w Teksasie.

 

   

Eleonora Dugosh Goodley

Eleonora Dugosh Goodley

   Eleonora Dugosh Goodley jest oficjalnym ambasadorem Gminy Strzelce Opolskiej w Hrabstwie Bandera oraz w całym okręgu San Antonio. Urodziła się 13 lutego 1937 r. w hrabstwie Bandera, Teksas USA, na ziemi Jana Dlugosza. Rodzicami byli Hubert Dugosh i Catharine. Prapradziadek Eleonory - Jan Dlugosh urodził się w Rozmierzy. Był synem Jakuba i Anny Sowki Dlugosh. Rodzina Jana Dlugosha wyemigrowała do Ameryki 3 grudnia 1854 roku i rok później osiedliła się w hrabstwie Bandera.
   Pani Goodley jest historykiem i pisarzem oraz członkiem organizacji historycznej „Bandera County Histrorical Commission”. Wydawała tygodniowe publikacje w kurierze Bandery, gdzie opisywała historie polskich emigrantów i ich potomków, którzy osiedlili się w hrabstwie Bandera oraz periodyk Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Teksasie, „Polskie ślady – najsławniejsi Długosze”, na łamach którego spisała historię 150 rodów pochodzących z terenów jej przodków.

   Dzięki jej zaangażowaniu, młodzież szkolna z terenu gminy Strzelce Opolskie nawiązała aktywny kontakt z młodzieżą z Bandery. Jej osobiste działania na rzecz budowy kontaktów pomiędzy miastami, a zwłaszcza ich mieszkańcami, mają charakter szczególny - są wyrazem autentycznego płynącego z serca powrotu do korzeni - ziemi przodków, ich dziejów i kultury. Jako mała dziewczynka pani Elonora Dugosh Goodley obiecała sobie, że kiedyś przyjedzie do rodzinnej wsi prapradziadka. Z upływem lat mowa ojczysta została zapomniana przez większość Śląskich Teksańczyków, ale pamięć o kraju rodzinnym przodków oraz chęć nawiązania kontaktu z pozostałą w Polsce rodziną głęboko tkwi w duszach tych ludzi.

   12 czerwca 2011 r., w czasie pobytu Teksańczyków w Polsce odbyła się Gala Teksańska w Rozmierzy wraz z odsłonięciem i poświęceniem pomnika „Serce od Serca”. Pomnik został ustawiony przy kościele parafialnym św. Archanioła Michała. Wykonany z kamienia wapiennego mur symbolizuje ścianę domu z którego wyjeżdżali za ocean. Obok wystawiono trzy stare dzwony, symbolizujące bicie polskich serc dla przyjaciół ze Śląska, którzy znaleźli się w Teksasie. Najważniejszym elementem pomnika jest grawerton metalowy przedstawiający serce, w którym umieszczono dwie krainy z symbolami – Strzelca i Kowboja. Powyżej jest napis w języku polskim i angielskim: „Tu wszystko się zaczęło… wyjazd, tęsknota, powrót do korzeni” („It all began here… departure, homesickness, return to the roots”). Symbolicznego odsłonięcia dokonały osoby, które mają swoje korzenie w parafii Rozmierz. Ze strony teksańskiej: Elenora Dugosh-Goodley, jej brat Roy Dugosh i Emily Frerich, a ze strony śląskiej: Alfred Mrohs, Róża Witoń i Piotr Smykała.

 

Za: www.strzelceopolskie.pl www.rozmierka.eu