Twórcy wystawy
Grzegorz Białek
Z wykształcenia elektronik-informatyk; współtwórca idei Stowarzyszenia - Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic; aktywnie działa na rzecz Stowarzyszenia jako Z-ca Prezesa (2003-2008) oraz Skarbnik (od 2008 r.). Działalność społeczna: Komitet Rodzicielski, Samorząd Mieszkańców, Rada Osiedla przez wiele kadencji, Zespół redakcyjny "Gazety Sławięcickiej" (ponad 20 lat). Uczestniczy we wszystkich projektach realizowanych przez Towarzystwo: wystawy, koncerty, wydawnictwa. Interesuje się historią oraz turystyką. W projekcie odpowiedzialny za rozliczenie finansowe zadania.
Krzysztof Burdynowski
Doktor nauk medycznych w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, studia ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim. Od ponad 30 lat kieruje różnymi laboratoriami mikrobiologicznymi, konsultant wojewódzki ds mikrobiologii lekarskiej, działa także w samorządzie zawodowym na szczeblu centralnym. Interesuje się muzyką, fotografią (od kilku lat także filmem amatorskim) i poznawaniem świata i ludzi. Jeden z członków i założycieli Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic, członek jego Zarządu. Działa w redakcji Gazety Sławięcickiej, uczestniczył w opracowaniu wydawnictw "Dzieje Sławięcic", albumu o kościele w Sławięcicach oraz wystawy "Sławięcice wczoraj, dziś, jutro".
Dariusz Herbowski
Zawodowo od wielu lat związany z branżą reklamy i marketingu. Wykształcenie zdobywał na Politechnice Opolskiej, posiada również dyplom wydziału Zarządzania Politechniki Krakowskiej. Właściciel firmy zajmującej się projektowaniem grafiki użytkowej dla biznesu i instytucji. Miłośnik egzotycznych podróży i fotografii przyrodniczej. Organizator i uczestnik kilku indywidualnych wystaw fotograficznych oraz laureat i juror ogólnopolskich konkursów fotograficznych. Wraz z Adamem Liszką odpowiada za wygląd i projekty plansz wystawowych (w tym obróbka archiwalnych zdjęć i rycin) oraz identyfikację wizualną całego projektu Śląscy Teksańczycy.
Zofia Kacperczyk
Absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, zawodowo zajmuje się controllingiem przedsiębiorstw. Tak jak jej przodkowie, pochodzi ze Sławięcic, które promuje wśród współpracowników oraz bliższych i dalszych znajomych. Interesuje się siatkówką (kibicuje ZAKsie), architekturą wnętrz i kuchnią włoską. Każdą wolną chwilę poświęca na czytanie książek.
Paweł Kacperczyk
Mieszkaniec Sławięcic, absolwent Politechniki Wrocławskiej na wydziale elektroniki, obecnie pracujący w międzynarodowej korporacji informatycznej. Oprócz zainteresowań związanych z tematyką historii i mieszkańców Sławęcic, lubi majsterkować, uprawiać sport i improwizować w kuchni. Ulubioną formą wypoczynku w letnie dni to kemping na południu Europy.
Andrzej Kiecana
Adam Koj
Dawid Kopiec
Felicja Kurzaj
Sekretarz Stowarzyszenia, magister chemii i matematyki, dyplomowany nauczyciel tych przedmiotów w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. Czynnie angażuje się w organizację cyklicznych przedsięwzięć, takich jak: festyny, wycieczki, wystawy oraz wydawanie "Gazety Sławięcickiej". Od lat aktywnie włącza się we współpracę z Fundacją im. Ojca Leopolda Moczygemby, pomagając przy organizacji pobytu grup Teksanczyków w Polsce. W projekcie pełni rolę sekretarza wystawy; odpowiedzialna za organizację spotkań oraz kontakt z Zespołem Projektowym.
Franciszek Kurzaj
Ksiądz katolicki; urodzony w Sławięcicach (Kędzierzyn-Koźle) w 1951 roku, obecnie Proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we Floresville w Teksasie; założyciel i prezydent fundacji im. Ojca Leopolda Moczygemby (FLMFoundation.org); organizator życia społecznego śląskich Teksańczyków www.SilesianTexans.com. Przy projekcie, odpowiedzialny za gromadzenie materiałów (recenzje i wsparcie merytoryczne).
Gerard Kurzaj
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic; absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Gliwickiej. Od 1988 r. pomaga w organizacji pobytu w Polsce grup z Teksasu, potomków śląskich emigrantów w XIX wieku. Od 2003 r. współzałożyciel i prezes Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic w Kędzierzynie-Koźlu. Współorganizator kilku grupowych wypraw do Teksasu w latach 2000-2013. Od 1990 r. współzałożyciel i redaktor naczelny wydawanej społecznie „Gazety Sławięcickiej”. Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Sławięcice (przez 2 kadencje). W projekcie pełni rolę koordynatora całości zadania. Jest odpowiedzialny za nadzór merytoryczny oraz finansowy nad działaniami zespołu projektowego. Pracuje w firmie CEWE w Kędzierzynie-Koźlu gdzie odpowiada za logistykę.
Joachim Kurzaj
Członek Stowarzyszenia, magister teologii, nauczyciel religii w szkole ponadgimnazjalnej. Czynnie angażuje się w organizację cyklicznych przedsięwzięć, tj.: organizacja festynów, wycieczek, wystaw oraz wydawanie "Gazety Sławięcickiej". Od lat aktywnie uczestniczy w organizacji pobytu Ślązaków w Teksasie oraz organizacji wyjazdu potomków śląskich emigrantów na Śląsk. W projekcie odpowiedzialny za opracowanie materiałów audiowizualnych oraz działania logistyczne (transport wystawy, montaż, demontaż, zabezpieczenie eksponatów oraz prawidłowe przechowanie).
Maria Kurzaj
Wieloletnia członkini i współzałożycielka Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic. Magister pedagogiki. Przez ponad 20 lat nauczyciel Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu. W roku 1990 współzałożycielka, a obecnie członkini kolegium redakcyjnego niekomercyjnego pisma osiedlowego „Gazeta Sławięcicka” wydawanego po dziś dzień. Autorka dwóch zbiorów esejów drukowanych w latach 1990-2010 w w/w piśmie. Znawczyni gwary śląskiej i jej różnych odłamów. Współorganizatorka pobytu grup Śląskich Teksańczyków na wioskach Opolszczyzny. Pomysłodawczyni wielu imprez kulturalnych organizowanych na terenie Sławięcic. W dużym stopniu przyczyniła się do podjęcia przez grupę wolontariuszy organizacji niniejszej wystawy.
Roman Lesik
Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. Razem z małżonką Edytą prowadzą specjalistyczne gospodarstwo oferujące piękne rośliny ozdobne. Zawsze obecny przy wszystkich działaniach społecznych organizowanych w Sławięcicach. Fachowiec „złota rączka” w wielu dziedzinach. W czasie prac nad wystawą koncentrował się na przygotowaniu specjalistycznych, przeszklonych gablot ekspozycyjnych.
Adam Liszka
Z wykształcenia inżynier telekomunikacji, z zamiłowania fotograf i grafik. Od wielu lat prowadzi własną firmę projektową, z powodzeniem wykonując projekty graficzne dla wielu firm zarówno na rynku lokalnym, jak i ogólnopolskim. Projektował m.in. dla Fotojoker, Nikon, Rossmann, HP, CEWE, Global Colors, samorządów lokalnych i imprez sportowych w randze Mistrzostw Europy. Uczestnik wystaw fotograficznych i projektów fotograficznych zarówno komercyjnych jak i nonprofit. Z miłości do ojczystego Śląska i wszystkiego co z nim związane, od wielu lat wspiera projektami, wiedzą i doświadczeniem ideę mostu Śląsk-Teksas opartą na XIX w. emigracji do USA.
Izabela Migocz
Od urodzenia mieszka w Sławięcicach, członek Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic od wielu lat działa na rzecz lokalnej społeczności. Śpiewaczka, pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej - wokalistyka. W latach 2008 - 2011 pełniła funkcję Kierownika Artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Współpracuje z Domem Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz Operą Śląską w Bytomiu. W projekcie wystawy "Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś" odpowiada za redakcję materiałów promocyjnych, organizację wernisażu, przygotowanie części artystycznych.
Anna Dzwonkowska-Pucia
Socjolog, specjalizacja w dziedzinie socjologii kultury. Szczególne miejsce w swojej pracy badawczej poświęca zagadnieniom tożsamości społeczno-kulturowej. Fascynuje się tematyką śląskich Teksańczyków w sensie zawodowym i prywatnym. Z wykształcenia również wokalistka, w grudniu roku 2011, wraz z grupą „The Nine” koncertowała w Teksasie na zaproszenie FLM Foundation. Pracuje w wydawnictwie muzycznym jako redaktor techniczny.
Mariusz Pucia
Doktor Muzykologii. Absolwent Muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1999 r. prowadzi eksploracje terenowe społeczności rdzennych w kierunku tradycyjnego materiału muzycznego w regionach: Opolszczyzna, Podlasie, Lubelszczyzna, Huculszczyzna (Ukraina), Śląscy Teksańczycy (USA). Od 2012 r. zatrudniony na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Opolskim. Prowadzi regularną działalność koncertową jako muzyk – instrumentalista oraz w ramach kameralnego zespołu wokalnego, którego jest założycielem i dyrygentem. W projekcie odpowiedzialny za: eksploracje terenowe, kwerendę w archiwach, archiwizację materiałów dźwiękowych, zapis muzyczny (transkrypcja) i naukowe wydanie krytyczne materiałów archiwalnych dawnych i współczesnych, prezentację materiałów dźwiękowych w ramach wystawy oraz konferencję naukową poświęconą zagadnieniu.
Piotr Smykała
Miłośnik historii ziemi strzeleckiej, społeczny opiekun zabytków, przewodnik i pilot turystyczny, działacz społeczny, fotograf, autor książek: „Rozmierz 1256-2006”, „Szymiszów wieś i kościół 1607-2007”, „Dolna biskupa Cedzicha”, „Grodzisko dzieje wsi i parafii 1429-2009”, „Piotrówka, Petersgrätz, Petrův Hradec, wieś założona przez husytów 1832-2012”, „Krośnica i Borycz, kościół i parafia 1932-2012”, „Jemielnica. Dzieje wsi i parafii” oraz licznych artykułów w „Strzelcu Opolskim” i „Nowej Trybunie Opolskiej”. Współautor pomnika „Serce od Serca” w Rozmierzy oraz inicjator i pomysłodawca „Honorowego Wyróżnienia” za udział w partnerstwie i współpracy śląsko-teksańskiej. Przyjaciele z Teksasu nadali mu przydomek Peter Ponytail. Za działalność kulturalną i społeczną otrzymał między innymi: tytuł Honorowy Obywatel Hrabstwa i Miasta Bandera w Teksasie, Nagroda Komisarzy Hrabstwa Bandera, Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków za książkę „Grodzisko dzieje wsi i parafii 1429-2009”, Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury, Złota odznaka Za opiekę nad Zabytkami, Nagroda Historyczna Polskiej Emigracji w Teksasie i Laur Ziemi Strzeleckiej.
Henryk Szymura
Filmowiec z Kędzierzyna-Koźla, rodzinnie i emocjonalnie związany ze Sławięcicami, w projekcie odpowiedzialny za realizację materiałów video w postaci ok. 20 unikalnych wywiadów zarówno z uznanymi autorytetami jak i zwykłymi prostymi ludźmi, którzy w różny sposób zaangażowani byli w tematykę wystawy.
W przeszłości zrealizował m.in. 1,5-godzinny film o historii Sławięcic oraz nagrodzony na XIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych w Kędzierzynie-Koźlu reportaż "1992-1012" mówiący o wielkim pożarze lasów w pobliżu Kuźni Raciborskiej i 20-letniej pracy leśników nad przywróceniem tego terenu do życia.
Adam Ziobrowski
Technik mechanik. Wieloletni staż pracy w Zakładach Chemicznych „Blachownia” w Kędzierzynie-Koźlu oraz firmie „Remak” w Opolu. Zainteresowania - kowalstwo artystyczne. Przy pracach nad wystawą pilnował zagadnień technicznych. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic od momentu założenia. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Towarzystwa. Wcześniej Przewodniczący Rady Osiedla Sławięcice.
Wanda Ziobrowska
Członek Stowarzyszenia, z wykształcenia jest chemikiem; od lat pasjonatka zagadnień związanych ze spotkaniami Teksańczyków i Ślązaków. Czynnie angażuje się w organizację pobytu potomków śląskich emigrantów w Polsce. W projekcie odpowiedzialna za: prace organizacyjne przy sprowadzeniu eksponatów wystawowych z Teksasu do Polski, selekcję oraz prace przygotowawcze i czyszczące przy eksponatach. Aranżację szaf wystawienniczych oraz projekt ekspozycji wybranych eksponatów, m.in. zabytkowego siodła.